Współpraca z partnerami

Edukacja teatralna o aluminium dzięki Fundacji RECAL (30.10.2023 r.)

Kraina wiedzy o aluminium, czyli Alulandia zagościła w Elblągu w dwóch placówkach oświatowych.  „Ala w Alulandii” to przedstawienie teatralne dla dzieci, które promuje recykling puszki aluminiowej oraz uczy prawidłowego zagospodarowania tego cennego surowca. 30.10.2023 r. w Szkole Podstawowej nr 25 w Elblągu uczniowie mieli okazję obejrzeć ekologiczny teatr. Przedstawienie było nagrodą ufundowaną przez Fundację Recal za zbiórkę puszek aluminiowych w XXVII edycji „Konkursu na selektywną zbiórkę odpadów w placówkach oświatowych” organizowanym przez Zakład Utylizacji Odpadów Elbląg. Nagrodzona została również Szkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu.
Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych Recal współpracuje z ZUO Elbląg od samego początku trwania konkursu i wspiera Zakład w edukacji ekologicznej. Dzięki temu dzieci z Elbląga mogą co roku korzystać z materiałów edukacyjnych i takich wydarzeń jak przedstawienie teatralne, które wzbogacają ich wiedzę nt. aluminium.

 

 

Edukacja recyklingowa podczas zawodów Klubu Elbląskie Włóczy-Kije (14.10.2023 r.)

Za sprawą organizatora, czyli Klubu Elbląskie Włóczy-Kije, 14 października na polanie w Bażantarni odbyły się zawody nordic walking w różnych kategoriach wiekowych. Zakład Utylizacji Odpadów został zaproszony do prezentacji swojej oferty edukacyjnej wśród uczestników zawodów oraz gości. Pracownicy Zakładu nie narzekali na nudę na swoim stoisku, ponieważ zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnikom wydarzenia mogliśmy zaoferować naukę segregowania odpadów, zapoznanie się z cyklem życia kilku rodzajów odpadów oraz zaproponować rozwiązanie krzyżówki o tematyce odpadowej, której hasłem było słowo KOMPOST. Goście na stoisku Zakładu Utylizacji Odpadów mogli otrzymać upominek w postaci brązowego wiaderka (10 l.) do segregowania bioodpadów. Spotkanie na polanie w Bażantarni rozpoczęło się rozgrzewką, a zakończyło dekoracją zwycięzców. Chociaż pogoda była w kratkę, zawodnikom udało się pokonać dystanse pięciu i dziesięciu kilometrów. Gratulacje dla wszystkich za sam udział. Przebieg wydarzenia można obejrzeć w załączonej fotorelacji.

Sprzątanie świata w Bażantarni (15.09.2023 r.)

Uczestników tegorocznego Sprzątania świata przywitali: wiceprezydent Janusz Nowak oraz Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Marek Pilichowski. W akcji Sprzątania świata jak co roku uczestniczyła również ekipa edukacyjna Zakładu Utylizacji Odpadów. Dla dzieci przygotowane zostały zajęcia treningu zasad segregowania odpadów, nauki cyklu życia szkła, papieru i plastiku, puzzle oraz zajęcia przetwarzania odpadów papierowych w marakasy. Dzieci po spacerze z leśnikiem po Bażantarni trafiały na stoisko ZUO i bardzo chętnie angażowały się w przygotowane dla nich zajęcia. Ciekawostką zajęć przygotowanych przez Urząd Miejski były Elektryczne lasy w słoiku zaprezentowane w fotoreportażu. Nie zabrakło też sportowych rywalizacji i zabaw związanych z tematyką bezpieczeństwa.

ZUO Elbląg i Elbląski Park Technologiczny (09.09.2023 r.)

Po raz drugi Zakład Utylizacji Odpadów został zaproszony przez Elbląski Park Technologiczny do współorganizacji V Rodzinnego Pikniku Nauki i Techniki kierowanego dla mieszkańców Elbląga. 9 września spotkaliśmy się z całymi rodzinami na stoisku Zakładu Utylizacji Odpadów, żeby wspólnie utrwalać zasady segregowania odpadów, robić grzechotki z rolek od papieru toaletowego (papier to surowiec, który należy ponownie wykorzystać), uczyć się cyklu życia papieru, szkła i plastiku, układać puzzle i robić bańki mydlane.

Dla uczestników festynu Zakład Utylizacji Odpadów przygotował również konkurs krzyżówkowy z hasłem KOMPOST, w którym mieszkańcy wygrali 3 nagrody główne oraz 5 nagród pocieszenia w postaci wiaderek 10 l. do segregacji bioodpadów w gospodarstwie domowym.

Dziękujemy mieszkańcom za liczne przybycie i wspaniałe zaangażowanie w realizację zadań i zabaw przygotowanych na naszym stoisku. Do zobaczenia w przyszłym roku! Tymczasem poniżej fotorelacja …

Edukacja z ESWiP w ramach ERASMUS + (październik 2021 r.)

Zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu z wizyty we Włoszech w firmie Cauto, której ideą jest realizacja projektów w ramach gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Relacja z wizyty to materiał edukacyjny, który może być ważną inspiracją do działań w podobnym zakresie na naszym gruncie.
Wyjazd studyjny Brescia Włochy

Sprzątanie świata w Elblągu 2021 (07.09.2021 r.)

7 września 2021 r. na terenie Parku Leśnego Bażantarnia Zakład Utylizacji Odpadów sp. z o.o. zorganizował warsztaty recyklingowe dla wychowanków szkół podstawowych z Elbląga w ramach 28 edycji akcji Gminy Miasta Elbląg „Sprzątanie świata – Polska 2021”. W spotkaniu wzięło udział niespełna 400 wychowanków placówek oświatowych z Elbląga. Celem spotkania była edukacja dzieci w zakresie zasad segregacji odpadów oraz budowanie świadomości nt. możliwości ponownego zagospodarowania odpadu, czyli podarowania mu ”drugiego życia”. Uczniowie wraz z leśnikami z Nadleśnictwa brali udział w wycieczkach i sprzątaniu lasu, poznały zasady działania straży miejskiej dotyczące odpadów, uczestniczyły w rywalizacji sportowej MOSiR. W ramach zajęć recyklingowych młodzież poznała kilka sposobów ponownego wykorzystania odpadu. Wychowankowie szkół podstawowych wykonywali marakasy z rolek od papieru toaletowego, ozdoby doniczkowe w postaci pszczółek wykonanych z korka od butelki, bibeloty na gałęzi, zakładki do książek na tekturze z recyklingu, czy biżuterię z używanych t-shirtów. Okazją do przypomnienia sobie zasad segregacji odpadów w myśl zasady: nauka przez zabawę był udział w grze wielkoformatowej pt. „Spacerkiem po wiedzę” oraz wykorzystanie makiet z magnesami. Za udział w grze dzieci otrzymywały upominki w formie planów lekcji z zasadami segregacji odpadów araz komiks pt. „Piekarczyk znów o Elbląg walczy”. W trakcie wydarzenia uczniowie zdobyli wiedzę o recyklingu PET w moblinej strefie edukacji recyklingowej tj. Śmieciarce Miecia. Dzieci z radością i dużym zaangażowaniem wzięły udział we wszystkich możliwych zajęciach, a wykonane prace zabrały ze sobą. Las został posprzątany. Uczniowie w trakcie zajęć zdobyli dużo wiedzy o odpadach, dlatego cel edukacyjny został osiągnięty.


Akademia Ogrodów (13.06.2018 r.)

 

Akademia Ogrodów to projekt realizowany przez C.H. OGRODY w Elblągu, nad którym Zakład Utylizacji Odpadów objął patronat w roku 2017 oraz 2018. W ramach projektu wzięły udział elbląskie przedszkola, a celem Eko Rywalizacji stała się zbiórka plastikowych nakrętek, udział w zajęciach edukacyjnych na terenie ZUO Elbląg, przygotowywanie prac z materiałów recyklingowych. Dzieci podczas finału brały udział w konkursach sportowych, rozwiązywały również testy ze znajomości zasad segregowania odpadów, na koniec nagrodzono laureatów.

 

 

 

Dzień Ochrony Środowiska z Bankiem Ochrony Środowiska (05.06.2019 r.)

 

 

 

Sprzątanie świata i Rekord Polski w Elblągu (20.09.2019 r.)

 

20 września 2019 r. Urząd Miejski w Elblągu wraz z ZUO Elbląg i innymi Partnerami odbyły się obchody 26 edycji „Sprzątania świata – Polska 2019” pod hasłem „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”. Celem akcji było zaangażowanie dzieci i młodzieży szkolnej w działania, dzięki którym nauczą się redukować powstawanie odpadów, a także jak być odpowiedzialnym konsumentem i w ten sposób chronić środowisko. Dzieci i młodzież skupiły się na sprzątaniu posesji przy placówkach oświatowych, skwerów, parków miejskich i terenów Wysoczyzny Elbląskiej. W trakcie spotkania z dziećmi na polanie w Bażantarni Elbląg zdobył Rekord Polski na najdłuższą lekcję ekologii. Starsi uczestnicy akcji wzięli udział w ekologicznej grze miejskiej pn. „Wielka tajemnica Małego Piekarczyka”, a przedszkolaki w zawodach sportowych. Na koniec uczestnicy pobili kolejny rekord na największy wzór kuli ziemskiej utworzony z ludzi. Na koniec wszyscy zostali nagrodzeni.

 

 

 

Śmieciarka Miecia (14.10.2019 r.)

 

Urząd Miejski w Elblągu zaprosił przedstawicieli Organizacji Odzysku Opakowań REKOPOL S.A. z wyjątkowym pojazdem do naszego miasta w celu przeprowadzenia akcji edukacyjnej nt. recyklingu i zasad segregowania odpadów. Pojazd wyposażony w specjalne materiały edukacyjne służył też dzieciom jako zjeżdżalnia. Podczas spotkania Prezydenta Witolda Wróblewskiego z mieszkańcami przy Centrum Rekreacji Wodnej DOLINKA przekazano 80 pojemników do segregacji plastiku, drobnych metali i kartoników po płynnej żywności.