Relacja z „FESTYNU GOZ nie marnuj, napraw, wymień” (25 maja 2024 r.)

Już za nami XV edycja „FESTYNU GOZ nie marnuj, napraw, wymień”, który się odbył 25 maja 2024 r. na Placu Jagiellończyka w ramach Elbląskich Dni Recyklingu. Uczestników wydarzenia przywitali osobiście: Prezydent Elbląga Michał Missan, który objął patronatem honorowym imprezę oraz Dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów Andrzej Lemanowicz. Wspaniała pogoda, duża frekwencja mieszkańców Elbląga oraz szeroka oferta bezpłatnych atrakcji i warsztatów recyklingowych sprawiły, że festyn był wyjątkowo udany. Mieszkańcy jak co roku przekazali posegregowane odpady do recyklingu, aby surowce, z których zostały wykonane trafiły z powrotem do obiegu. Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) polega na tym, aby minimalizować produkcję odpadów i wydłużać życie surowca tak długo jak to możliwe poprzez naprawianie sprzętów, wymianę rzeczy i niemarnowanie. Dlatego podczas imprezy elblążanie mieli możliwość pozostawienia rzeczy używanych, które mogą się przydać innym w POP (Punkcie Obrotu Przedmiotów).

W tym roku odpady można było wymienić za kwiaty ozdobne, krzewy i drzewka owocowe albo zabawki, czy wiaderka na bioodpady. Dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach recyklingowych (Abrys), gdzie można było pomalować torby, zbudować i pomalować budki lęgowe, wykonać lampion ze słoika, zagrać w konkursie koło fortuny „W koło odpadów”, czy malować obrazy nicią. Dmuchane place zabaw, zjeżdżalnia, malowanie buziek, robienie tatuaży, balonowe show – to wszystko było dostępne dla naszych najmłodszych mieszkańców bezpłatnie. Magik Paulo zaczarował dzieci na scenie swoimi sztuczkami i trikiem z panią zamykaną w szafie.

Całą imprezę uświetniły występy na scenie dzieci i młodzieży w placówek oświatowych z Elbląga oraz grupy z Centrum Tańca Cadmans.

Organizacja imprezy udała się m.in. dzięki sponsorom, którzy wsparli nasze działania finansowo. Dziękujemy REKOPOL Organizacji Odzysku Opakowań S.A. za realizację projektu KULTURA SEGREGACJI w formie warsztatów recyklingowych, P.W. PAMA Mirosław Sienkiewicz, SIBELCO Green Solutions Poland S.A., Zielony Punkt Anna Krzywdzińska, ASEKOL PL Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.