Elbląskie Dni Recyklingu za nami (27.05.2023 r.)

Elblążanie bardzo licznie przybyli na Festyn. Podczas FESTYNU GOZ nie marnuj, napraw, wymień pracownicy Zakładu Utylizacji Odpadów przyjęli od mieszkańców posegregowane odpady (makulaturę, opakowania szklane, nakrętki i opakowania plastikowe, zużyte baterie i elektronikę, kartoniki po płynnej żywności, opakowania metalowe) i przekazali nagrody w formie kwiatów, gadżetów i pojemników na bioodpady. W Punkcie Obrotu Przedmiotów POP uczestnicy festynu wymieniali się używanymi przedmiotami w dobrym stanie realizując w ten sposób ideę gospodarki obiegu zamkniętego GOZ. Rodziny wzięły udział w przygotowanych przez ZUO Elbląg atrakcjach takich jak występy na scenie, konkursy, dmuchańce, malowanie buziek, balonowe show, pokaz baniek mydlanych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty recyklingowe, podczas których można było zrobić domek dla owadów, las w słoiku, podkładkę pod kubek z drewnianego plasterka metodą decoupage, czy owada z korka od butelki, a także zagrać o nagrodę w Kole Fortuny i grze wielkoformatowej Spacerkiem po wiedzę. Festyn uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży z placówek oświatowych oraz występy solistów z zespołu Diamenty z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu.

Najważniejszym celem organizacji festynu dla mieszkańców Elbląga i okolic było promowanie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) oraz nauka zasad segregowania odpadów i recyklingu. W celu niemarnowania surowców mieszkańcy muszą nie tylko doskonalić technikę segregowania odpadów, ale też nauczyć się minimalizować ich powstawanie. Co możemy zrobić w naszym codziennym życiu, żeby nie marnować surowców:

– ograniczyć konsumpcjonizm,

– oddawać lub sprzedawać niepotrzebne rzeczy, żeby dłużej były w obiegu,

– naprawiać sprzęty i urządzenia w miarę możliwości,

– używać jak najwięcej przedmiotów wielorazowego użytku,

– robić rozsądne i planowane zakupy żywności itp.

W ramach GOZ Zakład Utylizacji Odpadów realizuje ważną inwestycję budowy nowej kompostowni na odpady zielone, dzięki której wyprodukujemy polepszacz glebowy i przekażemy go już wkrótce mieszkańcom.

 

@LoveRecykling