Współpraca z partnerami

Edukacja z ESWiP w ramach ERASMUS + (październik 2021 r.)

Zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu z wizyty we Włoszech w firmie Cauto, której ideą jest realizacja projektów w ramach gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Relacja z wizyty to materiał edukacyjny, który może być ważną inspiracją do działań w podobnym zakresie na naszym gruncie.
Wyjazd studyjny Brescia Włochy

Sprzątanie świata w Elblągu 2021 (07.09.2021 r.)

7 września 2021 r. na terenie Parku Leśnego Bażantarnia Zakład Utylizacji Odpadów sp. z o.o. zorganizował warsztaty recyklingowe dla wychowanków szkół podstawowych z Elbląga w ramach 28 edycji akcji Gminy Miasta Elbląg „Sprzątanie świata – Polska 2021”. W spotkaniu wzięło udział niespełna 400 wychowanków placówek oświatowych z Elbląga. Celem spotkania była edukacja dzieci w zakresie zasad segregacji odpadów oraz budowanie świadomości nt. możliwości ponownego zagospodarowania odpadu, czyli podarowania mu ”drugiego życia”. Uczniowie wraz z leśnikami z Nadleśnictwa brali udział w wycieczkach i sprzątaniu lasu, poznały zasady działania straży miejskiej dotyczące odpadów, uczestniczyły w rywalizacji sportowej MOSiR. W ramach zajęć recyklingowych młodzież poznała kilka sposobów ponownego wykorzystania odpadu. Wychowankowie szkół podstawowych wykonywali marakasy z rolek od papieru toaletowego, ozdoby doniczkowe w postaci pszczółek wykonanych z korka od butelki, bibeloty na gałęzi, zakładki do książek na tekturze z recyklingu, czy biżuterię z używanych t-shirtów. Okazją do przypomnienia sobie zasad segregacji odpadów w myśl zasady: nauka przez zabawę był udział w grze wielkoformatowej pt. „Spacerkiem po wiedzę” oraz wykorzystanie makiet z magnesami. Za udział w grze dzieci otrzymywały upominki w formie planów lekcji z zasadami segregacji odpadów araz komiks pt. „Piekarczyk znów o Elbląg walczy”. W trakcie wydarzenia uczniowie zdobyli wiedzę o recyklingu PET w moblinej strefie edukacji recyklingowej tj. Śmieciarce Miecia. Dzieci z radością i dużym zaangażowaniem wzięły udział we wszystkich możliwych zajęciach, a wykonane prace zabrały ze sobą. Las został posprzątany. Uczniowie w trakcie zajęć zdobyli dużo wiedzy o odpadach, dlatego cel edukacyjny został osiągnięty.

Zrealizowano w ramach projektu REKOPOL


Akademia Ogrodów (13.06.2018 r.)

 

Akademia Ogrodów to projekt realizowany przez C.H. OGRODY w Elblągu, nad którym Zakład Utylizacji Odpadów objął patronat w roku 2017 oraz 2018. W ramach projektu wzięły udział elbląskie przedszkola, a celem Eko Rywalizacji stała się zbiórka plastikowych nakrętek, udział w zajęciach edukacyjnych na terenie ZUO Elbląg, przygotowywanie prac z materiałów recyklingowych. Dzieci podczas finału brały udział w konkursach sportowych, rozwiązywały również testy ze znajomości zasad segregowania odpadów, na koniec nagrodzono laureatów.

 

 

 

Dzień Ochrony Środowiska z Bankiem Ochrony Środowiska (05.06.2019 r.)

 

 

 

Sprzątanie świata i Rekord Polski w Elblągu (20.09.2019 r.)

 

20 września 2019 r. Urząd Miejski w Elblągu wraz z ZUO Elbląg i innymi Partnerami odbyły się obchody 26 edycji „Sprzątania świata – Polska 2019” pod hasłem „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”. Celem akcji było zaangażowanie dzieci i młodzieży szkolnej w działania, dzięki którym nauczą się redukować powstawanie odpadów, a także jak być odpowiedzialnym konsumentem i w ten sposób chronić środowisko. Dzieci i młodzież skupiły się na sprzątaniu posesji przy placówkach oświatowych, skwerów, parków miejskich i terenów Wysoczyzny Elbląskiej. W trakcie spotkania z dziećmi na polanie w Bażantarni Elbląg zdobył Rekord Polski na najdłuższą lekcję ekologii. Starsi uczestnicy akcji wzięli udział w ekologicznej grze miejskiej pn. „Wielka tajemnica Małego Piekarczyka”, a przedszkolaki w zawodach sportowych. Na koniec uczestnicy pobili kolejny rekord na największy wzór kuli ziemskiej utworzony z ludzi. Na koniec wszyscy zostali nagrodzeni.

 

 

 

Śmieciarka Miecia (14.10.2019 r.)

 

Urząd Miejski w Elblągu zaprosił przedstawicieli Organizacji Odzysku Opakowań REKOPOL S.A. z wyjątkowym pojazdem do naszego miasta w celu przeprowadzenia akcji edukacyjnej nt. recyklingu i zasad segregowania odpadów. Pojazd wyposażony w specjalne materiały edukacyjne służył też dzieciom jako zjeżdżalnia. Podczas spotkania Prezydenta Witolda Wróblewskiego z mieszkańcami przy Centrum Rekreacji Wodnej DOLINKA przekazano 80 pojemników do segregacji plastiku, drobnych metali i kartoników po płynnej żywności.