Elbląskie Dni Recyklingu
„FESTYN GOZ – nie marnuj, napraw, wymień” (27.05.2023 r.)
XIV spotkanie pracowników ZUO Elbląg z mieszkańcami na Placu Jagiellończyka 27 maja 2023 r.
Elblążanie bardzo licznie przybyli na Festyn. Pracownicy Zakładu Utylizacji Odpadów przyjęli od mieszkańców posegregowane odpady (makulaturę, opakowania szklane, nakrętki i opakowania plastikowe, zużyte baterie i elektronikę, kartoniki po płynnej żywności, opakowania metalowe) i przekazali nagrody w formie kwiatów, gadżetów i pojemników na bioodpady. W Punkcie Obrotu Przedmiotów POP uczestnicy festynu wymieniali się używanymi przedmiotami w dobrym stanie realizując w ten sposób ideę gospodarki obiegu zamkniętego GOZ. Rodziny wzięły udział w przygotowanych przez ZUO atrakcjach takich jak występy na scenie, konkursy, dmuchańce, malowanie buziek, balonowe show, pokaz baniek mydlanych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty recyklingowe, podczas których można było zrobić domek dla owadów, las w słoiku, podkładkę pod kubek z drewnianego plasterka metodą decoupage, czy owada z korka od butelki., a także zagrać o nagrodę w Kole Fortuny czy grze wielkoformatowej Spacerkiem po wiedzę. Festyn uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży z placówek oświatowych oraz występy solistów z zespołu Diamenty z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu.
Najważniejszym celem organizacji festynu dla mieszkańców Elbląga i okolic było promowanie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) oraz nauka zasad segregowania odpadów i recyklingu. W celu niemarnowania surowców mieszkańcy muszą nie tylko doskonalić technikę segregowania odpadów, ale też nauczyć się minimalizować ich powstawanie. Co możemy zrobić w naszym codziennym życiu, żeby nie marnować surowców:
– ograniczyć konsumpcjonizm,
– oddawać lub sprzedawać niepotrzebne rzeczy, żeby dłużej były w obiegu,
– naprawiać sprzęty i urządzenia w miarę możliwości,
– używać jak najwięcej przedmiotów wielorazowego użytku,
– robić rozsądne i planowane zakupy żywności itp.
W ramach GOZ Zakład Utylizacji Odpadów realizuje ważną inwestycję budowy nowej kompostowni na odpady zielone, dzięki której zostanie wyprodukowany polepszacz glebowy i przekazany już wkrótce mieszkańcom.
@LoveRecykling
„FESTYN GOZ – nie marnuj, napraw, wymień” (2022 r.) to jedno z działań Zakładu w ramach Elbląskich Dni Recyklingu
Celem organizacji festynu jest promowanie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) poprzez pokazanie dobrych nawyków mieszkańcom takich jak: niemarnowanie surowców, wymiana i naprawianie rzeczy codziennego użytku oraz recykling selektywnie zebranych odpadów.
Na naszej planecie jest ograniczona ilość surowców do produkcji przedmiotów, urządzeń, tekstyliów, dlatego ludzie muszą zadbać, aby surowce były w ciągłym obiegu i nie trafiały na składowisko odpadów. Pożądanymi nawykami, które należy wprowadzić w życie są: ograniczenie konsumpcjonizmu, dzielenie się rzeczami codziennego użytku w dobrym stanie, planowanie zakupów, naprawianie sprzętów, niemarnowanie żywności itp. Jeśli już powstanie odpad trzeba zadbać, żeby trafił do recyklingu i jako surowiec został wykorzystany do produkcji nowych rzeczy.
Przyjęcie posegregowanych odpadów
Podczas festynu mieszkańcy wymieniają posegregowane odpady na rośliny i nagrody rzeczowe, m.in. pojemniki do zbiórki bioodpadów. W roku 2022 Zakład przekazał 4000 sztuk roślin: iglaków i kwiatów ozdobnych.
POP – Punkt Obiegu Przedmiotów
W celu promowania gospodarki obiegu zamkniętego w roku 2022 po raz pierwszy stworzono miejsce do przyjmowania i wydawania używanych przedmiotów przyniesionych przez mieszkańców np. książki, zabawki, gry planszowe, wózki dla dzieci, rowery, hulajnogi, ceramikę użytkową. Mieszkańcy dzięki temu mogli się pozbyć niepotrzebnych, ale użytecznych w dobrym stanie przedmiotów, zabawek i sprzętów, a nowi właściciele mogli nacieszyć się nabytkiem i z niego ponownie korzystać.
Atrakcje i edukacja podczas festynu:
Scena:
- Przedstawienie teatralne pt. „GOZ to nasz los!” promujące gospodarkę obiegu zamkniętego z udziałem młodzieży szkolnej z koła teatralnego w Szkole Podstawowej nr 6 w Elblągu wg scenariusza promującego dobre nawyki: naprawianie odpadów, oddawanie lub sprzedaż rzeczy używanych do dalszego użytku innym osobom, uświadamianie nt. cyklu życia odpadów i obiegu zamkniętego, problematyka niemarnowania żywności.
- Występy artystyczne dzieci z placówek oświatowych z Elbląga z repertuarem o tematyce ekologicznej.
- Konkursy ekologiczne.
- Bloki informacyjne np. o projekcie modernizacji MBP.
Warsztaty recyklingowe dla dzieci i młodzieży:
- gra wielkoformatowa z kostką do nauki postępowania z odpadami
- budowa domków dla owadów, a po wyczerpaniu materiałów ”bibeloty na gałęzi”,
- warsztaty „las w słoiku” (oczyszczanie powietrza w domu poprzez zagospodarowanie używanego słoika), a po wyczerpaniu materiałów: „skarpeciaki” (nauka jak ograniczać kupowanie zabawek i zrobić zabawkę z używanej skarpetki)
- warsztat: doniczki z kartonów po mleku,
- warsztat z energią (ze specjalnym zestawem dzieci nauczą się jak pozyskać prąd z ziemniaka, wprawią przedmioty w ruch, wygenerują dźwięki)