Festyn ZUO Elbląg (11.06.2022 r.)

Serdecznie zapraszamy !!! 11 czerwca 2022 r. w sobotę od godziny 10.00 do 14.00 na Placu Jagiellończyka odbędzie się trzynaste z kolei po dwuletniej przerwie spotkanie pracowników Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu z mieszkańcami Elbląga dotychczas znane jako Dni Recyklingu – teraz w nowej formule pod nazwą: FESTYN GOZ nie marnuj, napraw, wymień.  

(GOZ – gospodarka obiegu zamkniętego)

Celem programu festynu jest promowanie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) w dziedzinie gospodarki odpadami. Idea GOZ polega na tym, żeby surowce do produkcji nowych rzeczy, do których mamy coraz bardziej ograniczony dostęp, krążyły w środowisku jak najdłużej oraz na minimalizowaniu wytwarzania odpadów.

Za zebrane selektywnie odpady mieszkańcy podobnie jak w ubiegłych latach otrzymają nagrody: rośliny i gadżety zgodnie z punktacją zawartą w Regulaminie. W tym roku przekażemy mieszkańcom iglaki i kwiaty ozdobne np.: cyprysy i tuje, krzewy forsycji, kwiaty: pelargonie, surfinie, petunie, begonie, dalie, liliowce, wilce, a także werbeny, niagary i zioła.

Po raz pierwszy podczas festynu powstanie ekspozycja niepotrzebnych rzeczy używanych przyniesionych przez elblążan do dalszego przekazania w specjalnym Punkcie Obrotu PrzedmiotówPOP jak np.: książki, zabawki, gry planszowe, wózki dla dzieci, rowery, hulajnogi, ceramika użytkowa.

Dla najmłodszych zostaną zapewnione bezpłatne atrakcje: bramka Recal do strzelania goli piłką, zjeżdżalnia, trampolina, malowanie buziek, balonowe show (dmuchanie balonów i robienie różnych kształtów), pokaz baniek mydlanych.

Organizator przygotował interesujący program edukacji ekologicznej poprzez zabawę.

Teatr: promujący gospodarkę obiegu zamkniętego z udziałem młodzieży szkolnej z koła teatralnego w Szkole Podstawowej nr 6 w Elblągu pod opieką pani Haliny Ciecierskiej i Jolanty Gadomskiej wg scenariusza promującego dobre nawyki: naprawianie odpadów, oddawanie lub sprzedaż rzeczy używanych do dalszego użytku innym osobom, uświadamianie nt. cyklu życia odpadów i obiegu zamkniętego

Występy artystyczne dzieci z placówek oświatowych z Elbląga z repertuarem o tematyce ekologicznej i nie tylko.

Konkursy ekologiczne z nagrodami na scenie

Warsztaty recyklingowe dla dzieci i młodzieży:

  • gra wielkoformatowa z kostką do nauki postępowania z odpadami
  • budowa domków dla owadów, a po wyczerpaniu materiałów ”bibeloty na gałęzi”,
  • warsztaty „las w słoiku” (oczyszczanie powietrza w domu poprzez zagospodarowanie używanego słoika), a po wyczerpaniu materiałów: „skarpeciaki” (nauka jak ograniczać kupowanie zabawek i zrobić zabawkę z używanej skarpetki)
  • warsztat: doniczki z kartonów po mleku,
  • warsztat z energią (ze specjalnym zestawem dzieci nauczą się jak pozyskać prąd z ziemniaka, wprawią przedmioty w ruch, wygenerują dźwięki)

Dzieci zabiorą ze sobą wykonane prace, a za udział w grze wielkoformatowej dostaną nagrody.

Warsztaty zostaną zrealizowane w ramach projektu „KULTURA SEGREGACJI” prowadzonego przez Organizację Odzysku Opakowań REKOPOL S.A. w Warszawie.

REGULAMIN FESTYNU

Partnerzy organizatora:

Patronat medialny: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl   

Zmień rozmiar tekstu
Zmień kontrast