XI Elbląskie Dni Recyklingu (19.05.2018 r.)


W tym roku weszliśmy, miejmy nadzieję, w kolejną dekadę organizacji Elbląskich Dni Recyklingu. Mimo nieco mniejszej ilości zebranych od mieszkańców posegregowanych odpadów w stosunku do roku ubiegłego uważamy jedenastą edycję festynu za bardzo udaną. W spotkaniu pracowników ZUO z mieszkańcami Elbląga i okolic poza zbiórką odpadów okazała się równie ważna edukacja, integracja i zaangażowanie w program artystyczno-rekreacyjny uczestników.

W tym roku mieszkańcy Elbląga i okolic przekazali następujące ilości odpadów:

Makulatura – 3 900 kg

Zużyty sprzęt elektryczny – 6 360 kg

Butelki PET – 440 kg

Szkło opakowaniowe – 860 kg

Puszki aluminiowe – 232 kg

Zużyte baterie – 759 kg

Nakrętki – 2540 kg

Kartoniki – 18 kg

Razem 15 109 kg

Mieszkańcy zgodnie z tradycją za przekazanie posegregowanych odpadów zostali nagrodzeni roślinami, m.in. krzewami owocowymi jak np. agrest, porzeczka, malina, czy jagoda oraz iglakami i kwiatami. Za resztę niezrealizowanych punktów można było otrzymać gadżety.

Po przywitaniu uczestników EDR przez Dyrektora Mariana Wojtkowskiego dzieci mogły obejrzeć przedstawienie pt. „Na ratunek Czystolandii”. Festyn uświetniły występy dzieci z placówek oświatowych oraz Centrum Tańca Cadmans.

Na zrealizowanych warsztatach ekologicznych dzieci wykonały fantastyczne prace, które mogły zabrać ze sobą. Między innymi zaprojektowały podstawki do kubka z drewna, świeczniki ze słoików, organizery - piórniki z plastikowych opakowań i ekotorby. W trakcie zabawy dowiedziały się jakie są zasady segregowania odpadów i otrzymały materiały edukacyjne m.in. komiks pt. „Piekarczyk znów o Elbląg walczy” i piórnik z zasadami segregowania odpadów. Elbląski zakład na organizację warsztatów wykorzystał dofinansowanie WFOŚiGW w Olsztynie.

Najważniejszym celem spotkania pracowników ZUO z mieszkańcami Elbląga jest budowanie świadomości ekologicznej poprzez zabawę i naukę zasad segregowania odpadów. Liczymy, że owocem spotkań podczas Elbląskich Dni Recyklingu jest wdrożenie zasad segregowania odpadów w codzienne życie mieszkańców.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu ….